Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiye den bilgi almak için Haberleryeni
#1
resim

Dünya genelinde insanlığın her an ve her dakika ihtiyaç duyduğu haberleşme ile ilgili birçok yenilik ve teknoloji geliştirildi. Posta güvercinleri yerini kısa mesajlaşma uygulamalarına bıraktı, aşıkların birbirlerine laf gönderdiği aracı arkadaşlar da on binlerce dakikalık konuşma paketlerine. Ancak toplumsal haberleşme için kurulan haber siteleri ise kitle iletişiminin en büyük araçlarından biri oldu. Bu konuda [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.] doğru ve özgür bir yapıda haberlerine başlamış ve gelişmektedir.

HABERLEŞME ÖZGÜRLÜĞÜNE ENGEL OLDULAR
Söz konusu haberleşme ve toplumsal farkındalık olduğu zaman en etkili silah olarak internet ön plana çıkmaktadır. Gazete gibi bir gün öncesini ya da televizyon gibi daha yakın geçmiş zamanı değil, o anı ve o dakikayı sunan haber siteleri ile bilgi edinme ve haber alma özgürlüğünü destekleyen en büyük buluşa da imza atılmış oldu. Ancak bu haberleşme özgürlüğü ve sunulan fırsatlar beraberinde bazı dezavantajlar da getirdi. Birçok web sitesi bu görevi üstlenmek için yola çıktıysa da pek azı gerçekten toplumun haber alma isteğine cevap verme amacı taşıdı. Doğruluk ve tarafsızlık ilkelerini hiçe sayan uygulamalarla haberleşme özgürlüğüne aracı olmak yerine engel oldular. Özellikle özgür ve tarafsız bir şekilde [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.] yansıtılmalı. Gündem haberleri gibi net ve dürüst olmalıdır. Olan bir şeyi farklı göstermek yerine aynen yansıtmaktır habercilik.

HABERLEŞME İLKELERİNE TERS DÜŞEN DURUM
Siyasi, magazinsel ya da sportif haberlerin sunumunda hiç değişmeyen tek kural doğruluktur. Bir bilginin haber olabilmesi için uzman muhabir ya da editör tarafından öncelikle ilgilisi tarafından onaylanmış olması ve bu teyidin sağlanması gerekir. Öte yandan haber değeri taşıyan bilgiye herhangi bir yorum katılmaması da oldukça önemlidir. Haberin hazırlayıcısı kendi yorumunu eklediğinde insanlar için kendi yorumlarında bulunma olanağı kalmadığından basın meslek ilkelerine ters düşen bu durum etik bulunmuyor. Ayrıca haberleşme sisteminde sunulan haberin herhangi bir tarafı savunması da 5 temel ilkeye ters düşen durumlardan birisi. Bu duruma ters düşmemek için uğraş verilmelidir. [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.] yazılırken ilkeli ve bu ilkelerin dışına çıkmadan yazım yapılabilir.
Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler:


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi