Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi(OSGB) Neden Gereklidir?
#1
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi(OSGB) Neden Gereklidir?

İş güvenliği, bir işyerinde çalışan tüm bireylerin güvenliğini ifade eden ve acil durumlarda yapılması gereken müdahaleleri kapsayan bir uygulamadır. Yasal düzenlemelerle uzun zamandır kontrol altına alınmaya çalışılan iş güvenliği, çalışanların sağlığı ve hayatıyla yakından ilgilidir. Bazı sektör ve alanlarda iş güvenliğine daha fazla önem verilmektedir.

Zorlu iş şartlarında çalışan bireylerin iş kazalarıyla daha sık karşılaşabileceğinden söz edebiliriz. Bu gibi durumlarda ilk yardım müdahaleleri son derece önemlidir. Özellikle ilk yardım müdahalesinde bulunacak kişilerin gerekli ilk yardım eğitimine sahip olmaları şarttır. Bazen ilk yardım müdahalesi yaşam kurtaracak kadar değer taşımaktadır. Aynı şekilde ilk yardım esnasında yapılacak hatalar da bireyi daha fazla zan altında bırakabilir. Örneğin; vücudun bir yerinde kırık ya da çıkık oluştuysa yaralının direk olarak hareket ettirilmesi son derece yanlış olacaktır. Bu durum, ilk yardım eğitiminin ne derece önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

İş güvenliği ve ilk yardım eğitimi denildiğinde akla gelen ilk kavramlardan birisi Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB)’dir. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, işyerlerinde kurulacak sağlık ekip ve birimlerini ifade etmektedir. Yasalarla beraber resmi bir hüviyete bürünen Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, çalışanların sağlığının korunması adına önemli bir etken olarak göze çarpmaktadır. İşyerlerinde işyeri hekimi ve sağlık ekibinin bulunması, çalışanların güvenliği açısından önemlidir. Ayrıca çalışanların da iş yerinde yaşanabilecek durumlarla ilgili eğitilmeleri şarttır. İşte Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, tüm bunları tek başına kapsamaktadır.

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) sayesinde işyerlerinin güvenlik ve sağlık işlevleri tek bir çatı altında toplanabilir. Danışman firmalar tarafından verilen Ortak Sağlık Güvenlik Birimi hizmeti sayesinde işyerinde çalışanların güvenliği belli ölçüde sağlanabilmektedir. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB), işyeri hekimliği eğitimi de sağlamaktadır. Kaliteden ödün vermeden hizmet verenler arasında Güneşli Akademi OSGB firmasını örnek verebiliriz. A’dan Z’ye OSGB hakkında tüm konularda hizmet vermektedirler.

İşyerinde çalışacak hekimlerin sadece sağlık konusunda bilgili olmaları yetmez. Aynı zamanda o işyerinde yaşanabilecek farklı türde olaylar hakkında da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Özellikle kırık, çıkık, yanık ve benzeri durumlarda gereken müdahalelerin yapılabilmesi işyeri hekimliği eğitimini daha önemli kılmaktadır.

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB), öncelikle işçilerin sağlık gözetimiyle ilgilenir. İşyerinde çalışan bireylerin kontrolden geçirilmeleri, bu açıdan önemlidir. Bireylerin işyerinde çalışabilirliği kontrol edilmeli, kişisel özellikler ve rahatsızlıklar da belirlenmelidir. Bazı bireylerin belli işlerde çalışması, sağlıkları açısından zararlı olabilir. OSGB’nin amacı, bunları belirlemek ve bunun için belirli bir rapor hazırlamaktır. Hazırlanan rapor, ilgili müdürlüklerle beraber işyeri yetkililerine de sunulur.

Güneşli Akademi gibi OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) firmaları tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda gereken önlemler ve işlemler yapılmalıdır. Çalışanların hangi koşullarda çalışması gerektiği de yine Ortak Sağlık Güvenlik Birimi tarafından belirlenebilir. İşyerinin analiz edilmesi ve gereken kontrollerin yapılabilmesi, bu açıdan son derece önemlidir. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, yani başka bir ifadeyle OSGB, ilk olarak işyerinde çalışanların sağlığından ve güvenliğinden sorumludur. Kurulacak birimin çalışmaları da bu yönde olacaktır.

Sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmak, her bireyin en doğal hakkıdır. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde işçi sağlığı ve güvenliği her zaman ön plandadır. Yıllardan bu yana bu yönde çalışmaların yapıldığı ülkemizde atılan en somut adım, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nin yasallaştırılması olmuştur. Bu şekilde çalışanların daha iyi ve daha sağlıklı ortamlarda çalışabilmesi mümkün kılınmıştır.

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB), hem çalışanlar; hem de işyeri yetkilileri açısından önemli bir birimi ifade etmektedir. İşyerinde yaşanabilecek olumsuz durumlar, işyeri sahiplerini ve sorumlularını da zan altında bırakabilir; bu nedenle Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ile ilgili işlemlerin yapılması, herkes açısından önem taşımaktadır.

Kaynaklar

[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]

[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]

[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]

[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]

[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]
Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler:


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi