Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Marka başvurusu nereye yapılır
#1
Marka başvurusu nereye yapılır

Bir kişinin veya bir işletmenin üretmiş olduğu bir ürünün, yalnızca kendi kullanım hakkı olan bir isim veya sembol tarafından üretilmesine veya o isim ile aracılığı ile hizmet verilmesine isim tescili; diğer bir adı ile marka tescili denilmektedir.

Kurulan her bir marka kendisine özgüdür ve tescil edilen markanın başka işletme veya kişiler tarafından kullanılması suçtur. Marka tescili yapılırken insanların aklına kalıcı olabilecek, verilen hizmeti veya üretilen ürünü yansıtacak çarpıcı bir isim ve sembol seçilmelidir.

Bir marka isminin sahibi olabilmek için tüm prosedür işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Öncelikle iyi bir piyasa araştırması yapılarak, kullanılmak istenen markanın herhangi bir kişiye veya şirkete ait olmadığı belirlenmelidir. Daha sonra Türk Patent Enstitüsü’ne ismin tescili için başvuru yapılması gerekmektedir. Türkiye’de [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.] sorusuna verilebilecek tek yanıt Türkiye Patent Enstitüsü’dür.

[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.] yapılırken iki farklı yol izlenebilmekte. İsim hakkı elde etme talebinde bulunabilmek için şahsi başvuru yapılabileceği gibi, marka vekilleri aracılığı ile de başvuru yapmak mümkün. Türk Patent Enstitüsü resmi web sitesinde online olarak şahsi başvuru yapılabilir. Ancak tescil sürecini takip etmek ve herhangi bir sorun yaşamamak içini Enstitü tarafından marka vekili olabilmesi onaylanmış, kurumsal firmalar ile çalışmak daha sağlıklı olacaktır.

Marka tescili ile ilgili merak edilen tüm sorulara cevap bulabileceğiniz ve bu işlemleri üstlenmesini talep edebileceğiniz markabasvuruofisi.com, sektörde tecrübeli ve kaliteli firmalar arasında yerini almaktadır.
Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler:


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi