Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dikey Bahçe Nedir - Dikey Bahçe Örnekleri
#1
Bir Yeşil duvar kısmen veya tamamen toprak gibi büyümekte olan bitkiler içeren yeşil kaplı bir duvardır. [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.] sistemlerinde ayrıca entegre bir su dağıtım sistemi vardır. Yeşil duvarlar, yaşayan duvarlar veya dikey bahçeler olarak da bilinir. Bu ev / bina sıcak tutmak için yalıtım verir.

[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.], içeride veya dışarıda olabilir, bağımsız bir yapıdadır veya mevcut bir duvara yapıştırılmış olabilir ve çok çeşitli boyutlarda olabilir.

Patrick Blanc , tropikal orman çalılar konusunda uzmanlaşmış bir botanikçi, mimar  Adrien Fainsilber ve mühendis Peter Rice 1986 yılında ilk başarılı büyük kapalı yeşil duvar uygulayan Cité des Sciences et de l’Industrie Paris’te. 2005 yılında idari bina dönüm bitkisel dış duvar yarattı Musée du Quai Branly mimar ile Jean Nouvel .

resim

Dikey Bahçe

Yeşil duvarlar daha sonra popülaritesinde hızlı bir artış gördü. Ülkemizde butikbahce.com tarafından sağlanan yeni nesil dikey bahçe sistemleri kavramı hızla yeni yapılarda yerini almaktadır.Özellikle Yeşil bina, yeşil ofis  ve leed sertifikalı binalarda  suya, güneşe ve bakıma ihtiyaç duymayan [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.] dikey bahçeler ise oldukça popüler olmuştur.

Dikey Bahçe sistemleri farklı uygulama alanlarına özel olarak  seçilmelidir. İç mekan dikey bahçeler, dış mekan dikey bahçeler, modüler sistem saksılı dikey bahçeler gibi farklı çözüm odakları sunulmaktadır.

Yaşayan duvarlar suyun tekrar kullanılması için bir araç olabilir. Bitkiler hafif kirli su (gibi arındırmak olabilir gri su çözünmüş besinleri emerek). Bakteriler organik bileşenleri mineralize ederek bitkiler tarafından kullanılabilir hale getirirler. Seattle, Washington’daki Bertschi Okulu’nda bir GSky Pro Wall sistemi kullanılarak bir araştırma devam ediyor, ancak şu anda bu konuda kamuya açık bir veri mevcut değil.

Yaşayan duvarlar, şehirler için özellikle uygundur çünkü mevcut dikey yüzey alanlarının iyi kullanılmasına izin verirler. Kurak alanlarda da uygundur; dikey bir duvardaki sirkülasyon suyu, yatay bahçelerde olduğundan daha az buharlaşabilir.

Canlı duvar aynı zamanda için işlev olabilir kentsel tarım , kentsel bahçe , ya da onun güzelliği için sanat . Bazen hafifletmeye yardımcı olmak için kapalı inşa edilmiş hasta bina sendromu .

Yaşam duvarları hem iç hem dış alanlardaki kötü hava kalitesinin iyileştirilmesi için kabul edilmektedir.
 
Yeni dikey bahçeler , yosun duvar uygulamarı hakkında fikir ve yapımı hakkında Butik Bahçe Dikey Bahçe ve Peyzaj Tasarımları firmasını arayabilirsiniz.    

Site : [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]

butikbahce.com
Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler:


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi