Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CE Belgesinin Faydaları
#1
Ce Belgesi

Avrupa ürün mevzuatlarına uygun olması halinde sözü edilen ürünün Avrupa Birliğine ihracatının mümkün olduğunu gösterir. Conformite European kelimelerinin kısaltması olan CE belgesi işareti genel kabul gören anlamı Avrupa ilke ve kurallara uygunluktur. CE belgesi işareti, amaca uygun kullanıldığı vakit sözü edilen ürünün insana, hayvana ve çevreye zarar vermeyeceğine yöneliktir. Avrupa Birliğine ihraç edilen ürünlerin mutlaka CE işareti taşıması gereklidir. Aksi takdirde Avrupa Birliğine girmesi mümkün değildir. Türkiye’de ise 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren CE belgesi taşımayan ürünlerin piyasada serbest dolaşımına izin verilmemektedir.

CE İşareti

CE işareti sözü edilen ürünün insanın, hayvanın ve çevrenin korunması açısından en düşük güvenlik şartlarına sahip olduğunu gösteren bir işarettir. Ayrıca CE işareti üreticilere bazı yükümlülükler vermiştir. Üreticiler için sözü edilen ürünlerin bazı standartlara uygunluğunu sağlama yükümlülüğü vermiştir. Tüketicilere ise sözü edilen ürünün temel güvenlik ve kalite standartlarına uyduğunu bilmesine sağlar. Böylece tüketici ürün hakkında bilgi sahibi olur.

CE Belgesi Faydaları

CE Belgesi geniş bir piyasa oluşturmak için önemli hale gelmektedir. CE belgesine sahip olmak; sözü edilen ürünün Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşımını ve pazarlanmasını, geniş piyasa ortamında ticaret yaratarak karı maksimize etmek adına ulusal ve uluslararası düzeyde ürünleri pazarlayabilmeyi sağlar. Kalite markası ve garanti belgesi olmamakla birlikte kalitenin başlangıç seviyesi hakkında bilgi vermekle beraber bu kalite seviyesinin altında olan ürünler kalitesiz olarak adlandırılırlar ve piyasaya sürülemezler.

[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]
Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler:


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi